
Kutseliste Keraamikute Liidu mõttetalgud Olustveres
Olustveres toimunud mõttetalgud ületasid meie ootused. Kohale tuli rõõmustavalt palju keraamikuid ning esindatud olid kõik kolm kutsekooli, kes on seni väljastanud keraamika erialal kutseid: Olustvere, Vana-Vigala ja Kuressaare. Lisaks olid kohal väga erinevate lendude lõpetajad ja valdkonnas tegutsevad keraamikud, mis näitas selgelt, et huvi liidu ja eriala tuleviku vastu on tõesti olemas.
Enne mõttetalguid oli Liidu juhatus teinud juba mitmekesise eeltöö. Olime arutanud mitmeid võtmeteemasid, püüdnud mõtestada liidu rolli ning jõuda selgusele, kuhu suunas liikuda ja kuidas seda teekonda alustada. Olime olnud kontaktis nii Käsitööliidu kui Kutsekojaga, rääkinud koolide juhtide ja teiste valdkonnajuhtidega, et mõista, kuidas kutseliidud üldse toimivad, millised on ootused ning kuidas meie saaksime kaasa rääkida. Uurisime ka, kui kauaks ja kas kutseid meie erialal veel antakse, kuidas neid tõsta saab ning millised on meie võimalused, et valdkonda järgmisele tasemele viia.
Nii ei läinud me mõttetalgutele pelgalt avatud küsimustega, vaid juba esialgse suunaga. Töögruppide aruteludes jõuti aga paljuski samadele järeldustele, mis kinnitas juhatuse senist tunnetust ja andis juurde julgust – meie valitud tee ei ole mitte ainult loogiline, vaid ka vastav kutseliste keraamikute tegelikele ootustele.
Talgud olid üles ehitatud nelja põhiteema ümber:
- liidu roll ja eesmärk,
- liikmed,
- koostöövõrgustik
- ning keraamika tulevik
Kõik osalejad jaotasime nelja töögruppi, neljaks loe alusel. Nii saime grupid võimalikult eri taustaga inimestest. Nii said tekkida sisukad arutelud ja ka uued tutvused. Iga grupp arutles ühe teema üle umbes 15 minutit, seejärel liiguti järgmise juurde. Arutelude lõpus tegime ühiselt kokkuvõtte, kus kõik said oma mõtted veel kord läbi käia, täpsustada ja kinnitada, juurde rääkida.
Teemadest täpsemalt
Liidu roll ja eesmärk
Aruteludes jõuti arusaamani, et liidul on potentsiaali kujuneda valdkonna häälekandjaks – struktuuriks, mis seisab kutseliste keraamikute eest ning suudab kaasa rääkida nii õppekavade kujundamises, kutsete väljastamises kui ka valdkonna strateegilises arendamises.
Oodati, et liit oleks koht, mis ühendab erinevad praktiseerijad, loob kindlustunde ning aitab keraamikul tunda end mitte üksi, vaid osa tervikust.
Nõustuti, et isegi kui ei ole veel täpselt teada, mille eest “on vaja seista”, peab liidul olema see hääleõigus ja valmisolek olla esindusjõud.
Liidu rollis nähakse ka praktilisi võimalusi. Alates kutsete taotlemise ja tõstmise protsesside lihtsustamisest kuni osalemiseni töömaailma kutsete väljaandmisel ja haridusalaste otsuste mõjutamises.
Liikmed
Selle teema juures arutleti nii selle üle, mida liidu liikmed ootavad, kui ka selle üle, mida nad saavad ise panustada.
Tõstatus mõte, et liikmelisus ei oleks ainult kohustus pidevalt panustada, vaid selleks on juba ka kuulumine. Juba ka see, et keraamik on liige, toetab valdkonda ja esindab kutseliseliste keraamikute maailma.
Räägiti ka liikmelisuse sisulisemast poolest. Liit võiks olla ruum, kus saab areneda, õppida teistelt ning jagada enda oskusi. Selline vastastikune andmise ja vastuvõtmise kultuur oleks liidu tugevuseks.
Arutelu jooksul tõstatus ka aus küsimus: miks üldse olla mingis liidus? Mõnedel osalejatel oli varasem kogemus, et liidus olemine ei olnud toonud selget kasu ega tundunud mõttekas. Samas toodi välja, et suur osa väärtusest sünnib siis, kui liige ei jää lihtsalt nimekirja vaid arutleb, küsib, pakub ideid, osaleb koosolekutel ja sündmustel. Siis tekib ka isiklik kasu ja kogemus, et liidu kaudu on võimalik kaasa rääkida ja olla osa arengutest.
Ühiselt jõuti arusaamani, et suurim väärtus liikmeks olemisel ongi võimalus olla osaline muutustes, et luua koos parem tulevik nii endale kui valdkonnale tervikuna.
Ootused liikmelisusele ulatuvad ka praktilisse – et liidu kaudu oleks võimalik saada infot, tuge, kontaktvõrgustikku ja vajadusel ka võimalusi kutse säilitamiseks või tõstmiseks.
Koostöövõrgustik
Koostöö teema kasvas välja mitmesse suunda. Arutleti koostööst nii liidu sees kui ka liidu ja teiste organisatsioonide vahel.
Liidu sees nähakse suurt potentsiaali liikmete vahelise oskustevahetuse kaudu: näiteks kui üks liige valdab mingit kindlat tehnikat, saab ta seda õpetada teisele. Samuti märgiti, et meie seas on kindlasti oskusi, mis ei pruugi esmapilgul keraamikaga seotud olla, kuid mis liikmete ja liidu toimimist tugevdavad – projektikirjutamine, kujundamine, pildistamine, raamatupidamine. Selliste oskuste teadvustamine ja kasutusele võtmine looks keskkonna, kus iga liige saab anda oma panuse ja samas ka midagi uut õppida.
Lisaks sellele tõstatus ka vajadus koostöö järele teiste liitudega (nt Käsitööliit, Loov Eesti, Keraamikaliit jt) ning koolidega, et tugevdada sidet õpetajate, õppurite ja praktikute vahel.
Toodi välja, et kuigi kursusekaaslaste võrgustik kipub säilima, siis üleüldine ülene suhtlusvõrgustik puudub. Sellise koostöö kaudu saaks aga tekkida suurem nähtavus, sünergia ja ka julgus ühiselt tegutseda.
Keraamika tulevik
Tulevikuteema tõi kokku nii unistused kui praktilised küsimused. Sooviti, et keraamika oleks Eestis nähtavam, et see oleks väärtustatud mitte ainult käsitööna, vaid ka disaini, kunsti ja tootmise osana.
Räägiti vajadusest teadvustada, milline on kutselise keraamiku roll tulevikus – kas pigem kunstnik, õpetaja, käsitööline, tootja või nende sümbioos.
Aruteludes kõlas tugev soov, et me ei peaks eriala tulevikku indiviidi tasandil vedama. Selleks on vaja tugevat liitu ja kogukonda, mis suudab pakkuda suunda, tuge ja ühist arenguruumi.
Pikemas plaanis tähendab see ka ühise vastutuse võtmist: et koos Keraamikaliiduna hoiame ja arendame valdkonda nii tehniliselt kui kunstiliselt. Püsides ajakohased, väärtustades keraamikat kui materjali ja selle tarbe ning kunstilist poolt.
Mõttetalgute lõppedes oli selge, et meie liidul on potentsiaali enamat kui lihtsalt liikmete ühendamine – oleme valmis astuma ka sisulisi samme.
Me ei räägi enam lihtsalt ideest luua liit, vaid päriselt olemasolevast võimalusest kujundada eriala tulevikku. Meil on kogukond, kellel on hääl ja tunneme, et see hääl kõlab nüüd julgemalt kui kunagi varem. Siit saab minna ainult edasi. Juba konkreetsemate sammudega.
Aitäh teile Kairit, Tuuli, Monika, Kadri, Lyzell, Anna, Ele, Kaire, Kristi, Jaanika, Piret, Maiga, Maila, Sander, Evelin, Leeni, Kärt, Kati. Teie panus on hindamatu. Ja tore on näha et osa teist on juba Liiduga juba liitunud.
Triin
Põnev, onju. Kas ka Sinul tekkis huvi ja soov olla osa Keraamikute Liidust?
Uuri lisa või saada avaldus juba täna teele ja teeme koos tegusid.
